What is Airplane Mode and When Should You Use it?(Assamese)

Airplanmode

2013 চনত ইউনাইটেড ষ্টেটৰ ফ্ৰেডেল এভিয়েচন প্ৰশাসনে কৈছিল যে প্ৰতিটো ইলেক্ট্ৰনিক ডিভাইচত এৰোপ্লেন মোড থাকিব লাগে । এৰোপ্লেন মোড অবিহনে যাত্ৰীসকলে উৰাজাহাজলৈ নিব নোৱাৰিব । ফ্ৰেডডেল এভিয়েষ্যন প্ৰশাসন হৈছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এটা এভিয়েষ্যন কোম্পানী যিয়ে বিমান উৰুৱাত সহায় কৰে ।

USA ত উৰি থকা প্ৰতিখন বিমান তেওঁলোকৰ তত্বাৱধানত উৰি যায় । এই সংস্থাটোৱে গম পালে যে এৰোপ্লেন মড নোহোৱাকৈ চেলফোন চলোৱাটো কিমান ভয়ংকৰ । আগতে যতে ততে তাৰৰ ফোন আছিল । কিন্তু এতিয়া ৱাইৰলেছ ব্যৱহাৰ কৰেফোন, আজি কালি প্ৰায় এ ৱাৰ থকা ফোন ব্যৱহাৰ নকৰে চাগে ।

কিন্তু কিছুমান ঠাইত তাৰৰ ফোন আজিও ব্যৱহাৰ হয়, কাৰণ দুয়োপক্ষৰ ফোন বেলেগ বেলেগ । নেটৱৰ্কৰ সহায়ত চলে ৱায়াৰলেছ ফোন । সকলো সময়তে বিভিন্ন নেটৱৰ্ক আৰু ইয়াৰ সকলো কাৰ্যক্ৰমৰ সৈতে তৰঙ্গ মাজেৰে সংযোগ কৰা হয় । ফোন কৰিম নে নেট চলাম কাম কৰো, যেতিয়া ফোন কৰিব লাগে, দুয়োপক্ষ নেটৱৰ্কৰ লগত সংযোগ হৈ কথা পাতিব পাৰো । সকলো ৱায়াৰলেছ ফোন নেটৱৰ্কৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হয় ।

আমি জনাত সকলো কাম তৰঙ্গ দি যায়, যেতিয়া আমি আমাৰ ফোন ফ্লাইট মোডত থওঁ ঢৌবোৰ ৰখায় তেতিয়া আপুনি তাত অনলাইন অপাৰেচন কৰিব নোৱাৰে যদিও অফলাইন যোগাযোগে কোনেও দুখ নিদিয়ে । কিন্তু যদি তুমি ভাবা যে ফোনটো চুইচ অফ কৰি দিব লাগে তেন্তে আন কলাৰে তোমাৰ ফোন চুইচ অফ কৰা মানে তোমাৰ ফোন নেটৱৰ্কত ফোন আহে কিন্তু চুইচ অফ হোৱাৰ বাবে তোমাক ঢুকি নাপায় ।

কিন্তু যদি আপোনাৰ ফোনটো ফ্লাইট মোডত থাকে তেন্তে পৰৱৰ্তী কলাৰটোৱে আপোনাৰ ফোনটো নেটৱৰ্ক এলেকাত নাই যেন লাগে । চিধা কথা কলে flight mode ৰ সময়ত ফোনৰ তৰঙ্গ উলিওৱা বন্ধ কৰে কিন্তু switch off ত ফোনৰ তৰঙ্গ ওলাই থাকে । আপোনাৰ ফোনটো ফ্লাইট মোডত সহজে ট্ৰেক কৰিব নোৱাৰি আৰু আপোনাৰ ফোনটো চুইচ অফত ট্ৰেক কৰিব পাৰি ।

ফ্লাইট মোড প্লেনত ব্যৱহাৰ কৰা হয় ফোনৰ পৰা তৰঙ্গ ৰখাবৰ বাবে আৰু প্লেনখন দিশহাৰা কৰিব নোৱাৰে যাতে বিপদ হ ‘ ব নোৱাৰে ।

এনেকুৱা ফোনৰ নেটৱৰ্ক কোনেও কৰিব নোৱাৰে । প্লেনত একেলগে বহা ইমান মানুহৰ নেটৱৰ্কে বিপদ ঘটাব পাৰে । গতিকে এভিয়েচন প্ৰশাসনে এনে কোনো ৰিস্ক ল ‘ ব নিবিচাৰে । গতিকে সকলো যাত্ৰীয়ে প্লেনত বহাৰ আগতে নিজৰ ফোনটো লোৱা উচিত । ফ্লাইট মোড কৰিব লাগিব ।

যদি আপুনি আপোনাৰ ফোনটো ফ্লাইট মোডত থোৱা নাই, তেনেহ ‘লে এয়াৰ হষ্টেচ বা ক্ৰিউৰ এজন সদস্য আহি আপোনাক ক’ ব আৰু অনুগ্ৰহ কৰি এইটো নকৰিব বা আপোনাক জৰিমনা দিব পাৰে । কিন্তু যদি আপুনি ভাবে যে এৰোপ্লেন তৰংগৰ ইমান দাইলমা হ ‘ ব পাৰে এৰোপ্লেন মানুহে কিয় ৱাইফাই দিয়ে এই সুবিধা সেইসকলৰ বাবে যি অতিৰিক্ত চাৰ্জ দিয়ে । আৰু ব্যৱসায় ভ্ৰমণত থকা মানুহৰ যাতে অসুবিধা নহয় আৰু নিজৰ কাম কৰি যায় তাৰ বাবে এই সুবিধা সৃষ্টি কৰা হৈছিল ।

যদি তুমি ভাবা যে এই ৱাইফাই প্লেনখনৰ ভয় নাখায় । চেলফোনত ইণ্টাৰনেট ঢৌৰ সৈতে কাম কৰে কিন্তু ৱাইফাই উপগ্ৰহ ওপৰত কাম কৰে । আমাৰ আৰু প্লেনৰ ইন্টাৰনেট বহুত বেলেগ । 35000 ফুট হলেও কেনেকৈ কাম কৰে জানিবলৈ বৰ আমোদজনক । এৰোপ্লেনত দুই প্ৰকাৰৰ অপাৰেটিং চিষ্টেম আছে । এটা গ্ৰাউণ্ড পেষ্ট আৰু আনটো উপগ্ৰহ পেষ্ট ।

এয়াৰ টু গ্ৰাউণ্ড মোড ব্যৱহাৰ কৰা হয় যেতিয়া আপোনাৰ প্লেন ডাউন হয় । অতি সাধাৰণভাৱে কাম কৰে, আমাৰ মোবাইল ফোনে দ্বিতীয়তে কাম কৰে, কিন্তু ই উপগ্ৰহ ব্যৱহাৰ কৰে যিহেতু আমি বিভিন্ন নেটৱৰ্ক সংযোগত আহোঁ । থাকে আৰু আমাৰ ফোন চলি থাকে । ফ্লাইটখন একেধৰণে চলি থাকে সেয়ে সংযোগটো বিভিন্ন উপগ্ৰহবোৰৰ সৈতে হয় । আপুনি এইদৰে আপোনাৰ ফোনটো ফ্লাইট মোডত ৰাখিব আৰু উপগ্ৰহেৰে ইণ্টাৰনেট চলাব পাৰিব ।

Leave a comment

%d bloggers like this: