আপোনাৰ শিশুৰ চকুত কোনো মায়’ পিয়া আছে নেকি, ইয়াৰ লক্ষণ, কাৰণ আৰু ইয়াৰ পৰা বাচিবলৈ উপায় জানক

Maiyopia

প্ৰায়েই দেখা যায় যে ল ‘ ৰা-ছোৱালীবোৰে মোবাইল বা টিভিৰ আগত বহু সময় বহি থাকে, যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ চকুত পৰে, তাৰ ফল দুৰ্বল ৰূপ । কিন্তু ক ‘ ৰবাত এই দুৰ্বল চকুযুৰি চকুত লগা ডাঙৰ সমস্যাৰ ইংগিত নহয় । সেয়েহে আজি আমি আপোনাক এটা চকুৰ বেমাৰৰ বিষয়ে ক ‘ বলৈ গৈ আছো যিটোৱে এতিয়া শিশুসকলৰ বাবে এটা গুৰুতৰ সমস্যা লৈ আছে । লগতে, আমি আপোনাক এই ৰোগৰ কাৰণ, লক্ষণ আৰু প্ৰতিৰোধৰ বিষয়েও তথ্য দিম ।

আজিকালিৰ ল ‘ৰা-ছোৱালীৰ মোবাইল আৰু টিভিৰ চখ ইমানেই যে ল’ ৰা-ছোৱালীবোৰে স্ক্ৰীনৰ আগত ঘণ্টাই বহি থাকে । যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ তেওঁলোকৰ চকুত পৰে আৰু দুৰ্বল চকুৰ বিপদ উঠিবলৈ ধৰে । কিন্তু, সচৰাচৰ দৰে দুৰ্বল চকুৰ দৃষ্টি ভবাৰ দৰে সৰল নহয় । কাৰণ ই মাইঅ ‘পিয়াৰ এটা লক্ষণো হ’ ব পাৰে । হয়, এইটো শিশুৰ এটা বেমাৰ যি আজিকালি বহুত ভৰি মেলিছে আৰু আপুনি জানিবলগীয়া কিছুমান বিশেষ তথ্য আমি আপোনালোকলৈ লৈ আহিছো । গতিকে মায় ‘ পিয়াৰ বিষয়ে পঢ়োঁ আহক ।

মাইঅ ‘ পিয়া

মাইঅ ‘ পিয়াক ′′ নিকট চাৱনি ′′ বুলিও কোৱা হয়, এইটো শিশুৰ চকুত লগা বেমাৰ । য ‘ ত ওচৰৰ মানুহে সহজে দেখা পায় দূৰৈৰ বস্তু চাই বহুত কষ্ট হয় । ই চকুৰ পখিলাৰ আকাৰ বঢ়ায় যিয়ে প্ৰতিবিম্ব আগ বঢ়ায় ৰেটিনাৰ ওপৰত নহয় আৰু ৰিম ‘ টটো অস্পষ্ট যেন লাগে ।

মায় ‘ পিয়াৰ লক্ষণ

মাইঅ ‘ পিয়াৰ কিছুমান বিশেষ লক্ষণ আছে যেনে:

1. ঘনে ঘনে চকু টিপ খোৱা

2. দূৰৈৰ বস্তু ভালদৰে চাবলগীয়া নহয় আৰু চকুত চাপ লৈ ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে

3. বিশেষকৈ ৰাতি গাড়ী চলোৱাৰ সময়ত অসুবিধা হয়

4. ভালদৰে চাব নোৱাৰাৰ বাবে মূৰৰ বিষ

5. চকুত জোৰ দি অথবা চকু চিঙা কৰি চাওঁক ।

6. অধিক চকু পানী ওলাইছে

7. মূৰৰ বিষ হৈছে

8. দূৰত্বৰ বস্তুবোৰ অস্পষ্ট যেন লাগিছে

মাইঅ ‘ পিয়াৰ প্ৰকাৰ

ইয়াত দুই প্ৰকাৰৰ মাইঅ ‘ পিয়া, সাধাৰণ মাইঅ ‘ পিয়া আৰু হাই মাইঅ ‘ পিয়া ।

1. সাধাৰণ মায় ‘ পিয়া

সৰল মায় ‘ পিয়াত চকুৰ শক্তি হ ‘ ল-0.5 ৰ পৰা-6.0 । মানে ডাইপাৰৰ পৰা কমলৈ মাইঅ ‘ পিয়াৰ । গ্লাছ বা যোগাযোগৰ লেন্স ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ এই পাৱাৰটো উত্তম । কৰ্ণিয়াৰ আকাৰ সলনি কৰিবলৈ অস্ত্ৰোপচাৰৰ বিকল্পও হ ‘ ব পাৰে, যিয়ে চশমা বা লেন্সৰ প্ৰয়োজন কমাই দিয়ে ।

2. উচ্চ মায় ‘ পিয়া

হাই মাইঅ ‘ পিয়াত-6.0 ডায়প্টাৰ বা অধিক । এই পৰিস্থিতিত লেন্সৰ প্ৰয়োজন হোৱাৰ ওপৰিও ৰোগীজনৰ গাঠনি ক্ষতি হোৱাৰ আশংকা আছে কাৰণ ই অত্যাধিক চকু বিয়পি পৰিছে ।

মাইঅ ‘ পিয়াৰ পৰা সাৱধান

1. সময়ত ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লওক ।

2. দূৰৈৰ একো নাচাব

3. চেঁচা পানীৰে বাৰে বাৰে আপোনাৰ চকু ধুৱাই থাকক

4. তোমাৰ টোপনি ভাল হওক

5. ডাক্তৰৰ উপদেশে চকু পেলোৱা আৰু ব্যৱহাৰ কৰা

6. স্বাস্থ্যবান খাদ্য যেনে পাত, সেউজীয়া পাচলি আৰু গোটা দানা

7. ব্যায়াম কৰা

8. চাপৰ পৰা দূৰত থাকক কিয়নো চাপৰ পৰা গুৰুতৰ বেমাৰ হ ‘ ব পাৰে আৰু চকুৰ পৰিস্থিতিত ই চকুৰ বেমাৰ বঢ়োৱাত সহায় কৰিব পাৰে

9. কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰোতে চকু আতঁৰত ৰাখিব ।

মাইঅ ‘ পিয়াৰ চিকিৎসা

মাইঅ ‘ পিয়াক এনে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বহুত উপায় আছে:

1. এট্ৰ ‘ পিন আই ড্ৰপ:

মাইঅ ‘ পিয়াৰ বাবে বছৰ বছৰ ধৰি এইটো ব্যৱহাৰ কৰি আছোঁ । ইয়ে মোৰ ‘ পিয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সহজ কৰি তোলে ।

2. অৰ্থ ‘কাৰ্ট’ লজি:

এয়া এক বিশেষ ধৰণৰ যোগাযোগৰ লেন্স যি আপুনি শুৱাৰ সময়ত পৰিধান কৰে । ই মাইঅ ‘ পিয়াৰ বাবে সাময়িকভাৱে আৰোগ্য হোৱাটো সম্ভৱ কৰি তোলে । আপুনি ঘণ্টাৰ বাবে চশমা বা সংযোগ লেন্স পিন্ধিব নালাগে ।

3. বহুমুখী যোগাযোগৰ লেন্স আৰু চশমা:

এইটো বিশেষ লেন্স আৰু চশমা যি মোৰ ‘ পিয়া আঁতৰাব পাৰে । ই মায়’ পিয়াক নিয়ন্ত্ৰণত আনিব পাৰে ।

4. ৰিফ্ৰেক্টিভ চাৰ্জাৰী:

এই ধৰণৰ অস্ত্ৰোপচাৰ যি মোৰঅ ‘ পিয়াক আৰোগ্য কৰে । ইয়ে চশমা আৰু যোগাযোগৰ লেঞ্চৰ প্ৰয়োজন কমাই দিয়ে ।

Leave a Comment

%d bloggers like this: