মহ বোৰে মানুহৰ তেজ কিয় খায় জানেনে ? বিজ্ঞানীসকলে আচৰিত কাৰণটো কৈছে

 

নতুন দিল্লী । বাৰিষা আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে মহৰ প্ৰকোপ বাঢ়ি যায় । ডেংগু, মেলেৰিয়া আৰু চিকুনগুন্যৰ দৰে মাৰাত্মক ৰোগ হোৱাৰ আশংকা এই বতৰত বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰিছে । এই বতৰত মহ বোৰে মানুহৰ দেহৰ পৰা তেজ চুপি চুপি চিঞৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে । আপুনি জানেনে মহে মানুহৰ তেজ কিয় খায়? যেতিয়া বিজ্ঞানীসকলে এইটো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, তেওঁলোকেও কাৰণটো জানি আচৰিত হৈছিল । পৃথিৱীৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই মহৰ তেজ খোৱা অভ্যাস নাছিল, পিছত এইটো সলনি হ ‘ ল ।

মহ

প্ৰিঞ্চটন বিশ্ববিদ্যালয় নিউ জাৰ্চীৰ বিজ্ঞানীসকলে আফ্ৰিকাৰ এডিছ এজিপ্টি মহৰ ওপৰত অধ্যয়ন কৰিছিল । ডেংগু, হালধীয়া জ্বৰ আৰু জিকা ভাইৰাছ বিয়পোৱা মহৰ ওপৰত এই অধ্যয়ন কৰা হৈছিল । পঢ়া শুনা মতে, মহ বোৰে মানুহৰ তেজ খাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে কাৰণ সিহত শুকান অঞ্চলত বাস কৰে । যেতিয়া মহৰ প্ৰজননৰ বাবে শুকান বতৰত পানী লাগে তেতিয়া পানী নাপায় । গতিকে তেওঁলোকে মানুহ বা জন্তুৰ তেজ চুহিবলৈ আৰম্ভ কৰে ।

এই ৰণে মহে তেজ খায়

এক ৱেবচাইটৰ ৰিপৰ্ট মতে আফ্ৰিকাৰ মহবিলাকৰ বহুতো প্ৰজাতিৰ আদিছ ইজিপ্টিয়ান মহ আছে আৰু এই প্ৰজাতিৰ সকলোৱে মানুহৰ তেজ নাখায় । ইয়াৰে কিছুমান মহ প্ৰজাতি এনেকুৱা আছিল যে অন্য বস্তু খায় আৰু খায় । প্ৰিঞ্চটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষক নোৱাহ ৰ ‘ জে কৈছে যে এতিয়ালৈকে কোনেও বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ মহৰ খাদ্য অধ্যয়ন কৰা নাই । আমি আফ্ৰিকাৰ উপ-ছাহৰণ অঞ্চলৰ 27 টা ঠাইৰ পৰা আদিছ ইজিপ্টিয়ান মহৰ কণী লৈছিলোঁ । তেতিয়াহ ‘ লে এইবোৰৰ পৰা মহ খেদিবলৈ দিয়ক । তাৰপাচত এই মহকেইটা মানুহ, অন্য প্ৰাণী, গিনিপিগবোৰক লেবত বন্ধ কৰি তেজ চুহি থকা পেটাৰ্ণ বুজাবলৈ এৰা হৈছিল । গৱেষণাত গম পোৱা গৈছে যে বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ ডিজ ইজিপ্টিয়ান মহৰ মহ খোৱাটো সম্পূৰ্ণ বেলেগ হৈ পৰিছে ।

Leave a Comment

%d bloggers like this: